postheadericon Jojo Mayer Secret Weapons DVD

Jojo Mayer

Secret Weapons for the Modern Drummer – szkoła gry na DVD

Jojo Mayer - Secret Weapons for the Modern Drummer, szkoła gry DVD

Szkoła gry której autorem jest zjawiskowy perkusista Jojo Mayer jest jedną z najciekawszych szkół perkusyjnych  wydanych w ostatnich latach na DVD. Dwupłytowe wydawnictwo z 2007 roku pokazuje większość technik gry pałkami stosowanych przez tego wirtuoza perkusji.
Pierwsze lekcje z DVD zawierają perfekcyjne wprowadzenie do podstaw techniki gry rękami, poczynając od zajęcia właściwej pozycji przy instrumencie poprzez znakomicie pokazane i wytłumaczone zasady trzymania pałek, wreszcie opis poszczególnych rodzajów chwytów oraz ich pól efektywnego rażenia.

Technika Moellera

Jojo Mayer wypracował kilka własnych technik opartych bezpośrednio na technice Moellera i będących jej rozwinięciem, tak więc jego prezentacja tej techniki gry jest bardzo szczegółowa – Jojo super dokładnie wyjaśnia każdy najmniejszy element fizyki ruchu pałki w interakcji z membraną bębna czyniąc to nie bez powodu, o czym widz przekona się już niedługo. Po szczegółowym kursie użycia palców prawej ręki zarówno w chwycie francuskim jak i niemieckim przychodzi czas na zapoznanie się z chwytem tradycyjnym lewej ręki gdzie również Jojo nie odpuszcza – jest to preferowany przez niego chwyt pałeczki. Po uderzeniach pojedynczych pokazywane są dwójki – cały czas jest bardzo szczegółowo.
Przychodzi wreszcie czas na Moellera – jak zwykle Jojo wykazuje się szczególną inwencją już we wstępie, ale nie będę wszystkiego zdradzał. Krok po kroku poznajemy wszystkie elementy ruchu i etapy uderzenia charakterystyczne dla prawej i lewej ręki. Opis słowny i prezentacja są znakomite i wyczerpujące aczkolwiek muszę tu dodać że nie zaszkodzi zapoznać się również z materiałem samego Jima Chapin’a dotyczącym techniki Moellera.

Wszystkie lekcje prezentowane są na werblu a poszczególne ich grupy oddzielone są filmami z solowymi poczynaniami muzyka na zestawie perkusyjnym przy czym kilka z etiud to moim zdaniem prawdziwe perły. Poniżej zamieszczam trailer promujący to wydawnictwo zamieszczony w serwisie Youtube przez wydawcę szkoły  (Hudson Music)

This movie requires Flash Player 9

Drugą część szkoły rozpoczyna prezentacja pierwszej wersji techniki „Push-Pull” oraz „Valving Technique”, po czym zapoznajemy się z push-pull w chwycie francuskim. Powyższe techniki gry jak zawsze nieprawdopodobnie szczegółowo opisane i pokazane. Jojo dokonuje również ogólnej prezentacji techniki One Handed Roll.
Następnie otrzymujemy zestaw porad i ćwiczeń mających na celu osiągnięcie sprawności pozwalającej na granie poznanymi technikami w szybkich tempach, zwiększenie precyzji gry, wytrzymałości i ogólnej sprawności ciała. Bardzo ciekawe jest ćwiczenie z sekcji „How fast you can hear” (jak szybko potrafisz ..słyszeć)

Secret Weapons for Modern Drummer jest najbardziej szczegółową i wyczerpującą szkołą gry pałkami jaka kiedykolwiek została wydana. Autor szkoły będący od lat w absolutnej czołówce światowych perkusistów w pełni dzieli się swoją wiedzą z widzem. Realizacja materiału video jest również na najwyższym poziomie. Sekwencje filmowe zrealizowano również w zwolnionym tempie wszędzie gdzie było to potrzebne, oraz z odrobiną humoru. Jojo Mayer oddziela wyraźnie od siebie kolejne zagadnienia dotyczące każdej omawianej techniki, co czyni ten materiał niewiarygodnie klarownym i przystępnym. Nawet osoby nie znające języka angielskiego mogą bardzo wiele skorzystać na wejściu w posiadanie tego DVD, chociaż w ostatniej części materiału Jojo Mayer mówi takie rzeczy których sens warto byłoby jednak zrozumieć ;).

Polecam jak mało co..
Kuba

Dodaj odpowiedź

*