Co to są Multisample?

Tutaj znajdą się odpowiedzi na często zadawane pytania. Zanim zadasz pytanie na Forum, sprawdź czy wcześniej ktoś już go nie zadał. Użyj Wyszukiwarki. ForumFAQ

Co to są Multisample?

Postprzez kubamajer » 08 Wrz 2005 12:52

Wstęp:
Z multisamplami mamy do czynienia już wtedy, kiedy tzw. barwa(brzmienie) składa się z więcej niż jednego sampla.
Na początku załóżmy, że chcemy aby nasz sampler zagrał barwą fletu :). Najprostszym rozwiązaniem jest załadowanie do samplera jednej próbki fletu i "rozciągnięcie" jej na klawiaturze. To jest niejako podstawowa właściwość samplerów - możliwość grania melodii za pomocą jednej próbki. Jednak w takim przypadku naturalnie będą brzmiały tylko dźwięki w zakresie powiedzmy całego tonu w górę i w dół od dźwięku, który został użyty do stworzenia tej "barwy". Im wyżej lub niżej od tego zakresu będziemy sie poruszać po klawiaturze, tym mniej naturalny będzie dźwięk - to przecież wciąż ta sama próbka sztucznie przestrajana przez algorytm samplera.

Multisample - to takie zestawy sampli, gdzie spróbkowane są dźwięki z całej skali danego instrumentu. Idealnym rozwiązaniem jest zsamplowanie wszystkich dźwięków instrumentu, ale równie dobrze mogą to być dźwięki np. co tercję małą (co trzy półtony). Wtedy każda próbka jest "rozciągnięta" na klawiaturze tylko powiedzmy o pół tonu w górę i w dół, co zwykle brzmi jeszcze dość naturalnie i sample zajmują mniej pamięci. :idea:
kubamajer
Site Admin
Site Admin
 
Posty: 187
Rejestracja: 09 Maj 2005 23:18
Miejscowość: nadal Warszawa

Co to są Multisample?

Reklama

Reklama
 

Wróć do Najczęściej zadawane pytania

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników

cron