E-Cymbal

Elektryczną perkusję w dużej części można sobie zrobić samemu

E-Cymbal

Postprzez Dzwonek » 04 Paź 2006 15:37

Jman wygłuszył blachy prawie maksymalnie :shock:

http://www.letsjamonline.com/bandsite/jman/index.asp

pozdrawiam
Dzwonek
Daje radę
Daje radę

Miejscowość: Bieszczady

E-Cymbal

Reklama

Reklama

Postprzez Dzwonek » 04 Paź 2006 17:41

Tak bardzo mnie to zaintrygowało, że zacząłem panicznie szukać jakiegoś wężyka, bo tyle zauważyłem na zdjęciach (no może jeszcze mniej wyraźnie widać ponaklejane paski taśmy przezroczystej u dołu, z góry chyba nie). Zamiast wężyka znalazłem stary uszczelniacz do drzwi. Mam 2 blachy 12 calowe: gruba Zildjian i cienka Stagg. Nakleiłem uszczelniacz na całym obwodzie. Gruba troche dźwięczy, cienka zdecydowanie mniej. Efekt w obu przypadkach mnie zaskoczył.
Pamietasz Kuba wątek z EiS? Rozpisywałem się tam o 'blaszcze' z plexi. W tym przypadku obie blachy wypadły ciszej niż talerz robiony z plexi, która jest dość twarda, a przez to ostra w brzmieniu. Dodatkowym atutem jest oczywiście wygląd.
Jak widać pomysł jest banalnie prosty i bardzo skuteczny. W najbliższym czasie dorwę jakiś wężyk, więc do usłyszenia!

pozdrawiam
Dzwonek
Daje radę
Daje radę

Postprzez kubamajer » 05 Paź 2006 11:49

Tak, koledzy ostatnio przechodzą na przezroczysty wężyk :)(wczesniej był wężyk paliwowy - czarny, świetny na obręcze).
Marcin, ten wężyk to konkretnie służy do wytłumienia uderzenia w brzeg czynela. Dokładnie nie przyglądałem się tym blachom, bo nie byłem zainteresowany póki co przeróbkami z "normalnych", ale podejrzewam że paski folii na spodzie czynela przynajmniej te przy brzegu - to jest "choke switch".
Znając zacięcie Jmana, na pewno to zrobił :).

Wężyk na brzegu nie spowoduje, że będą cichsze uderzenia czubkiem pałki w czynel pomiędzy główką a brzegiem - do tego świetnie nadaje się m.in pianka z podkładki pod mysz, albo sprężysta guma, taka jak ta stosowana na niektórych padach do ćwiczeń.

Pozdrawiam
Kuba
kubamajer
Site Admin
Site Admin

Miejscowość: nadal Warszawa

Postprzez Dzwonek » 05 Paź 2006 12:29

No właśnie, też myślałem że to tylko wytłumienie krawedzi. Jman dał wężyk tylko na połowie obwodu, ja zacąłem od całego. Blacha jest cicha, ponieważ tłumi skutecznie jej drgania, również przy uderzeniu w jej body i dzwon - dźwięk jest wyraźnie stłumiony, ale przyznaje że zostaje pewien niedosyt. Wężyk w połowie też jest skuteczny, ale już pojawiały się głuche i krótkie wybrzmienia. Nie mogę sobie wyobrazić jak Jman zrobił choke switch za pomocą paska przezroczystej folii. Wydaje mi sie że chocke jest (widoczne tylko w niektórych blachach) koło 3 nitu pod buzerem schowanym w pudełeczku, tylko ciężko było by tam trafić. Byc może jest to trigger od krawedzi. Również stawiałbym na chocke w wężyku, choc też nie wyobrażam siobie jak by to miało byc rozwiązane.
Jeśli chodzi o tłumienie spodu, to na powiekszonym zdjeciu zauważyłem przyklejoną, chyba przezroczystą gumę/silikon o średnicy blachy z wycieciem na dzwon. Nie mam pomysłu co tam zastosować, na poczatek spróbuję folię przezroczystą przylepną sprzedawaną w arkuszach ok 1m2 w większości sklepów papierniczych. Nie widzę, żeby Jman używał czegokolwiek od góry.
Guma z mousepada jest dobra, ale nietrwała. Myśle o niej jak o materiale alternatywnym, ponieważ pracuje nad designem i bedę się starał zrobic to samo co Jman:)
Na choke mam kilka pomysłów, ale zaczne eksperymentować najpierw z samym wytłumianiem jak najmniej niszczącym oryginalny wygląd.
Na razie skupiam sie na blaszkach małych, wiadomo że większe bedzie troszkę ciężej wytłumić.

pozdrawiam[/url]
Dzwonek
Daje radę
Daje radę

Postprzez kubamajer » 05 Paź 2006 13:46

Co do choke-switch, to jest kilka opracowań na stronach które podałem w linkach. Przy odrobinie wprawy można zrobić to bardzo dobrze, pod warunkiem że ..zdobędziemy folię miedzianą(najlepiej samoprzylepną). I tu zaczyna się problem - jak czytam "tamte" fora, to widzę że nie ma problemu z dostaniem takich rzeczy w USA.

I żebysmy się dobrze zrozumieli ;) - choke-switch powoduje, że tłumisz czynel ręką, chwytając go tak, jak na prawdziwym zestawie. To jest obszar na brzegu e-czynela, o szerokości ok.2-3cm, wdłuż powiedzmy 1/3 obwodu. Dobrze to działa we wszystkich moich czynelach Rolanda i jest do zrobienia samemu. Wspomniany obszar, konstrukcyjnie jest po prostu włącznikiem zamykajacym obwód, w momencie chwycenia(ściśnięcia) ręką i rozłączającym w momencie zwolnienia uchwytu.

Tak dla pewności napisałem ;).

Pozdr
Kuba
kubamajer
Site Admin
Site Admin

Postprzez Dzwonek » 05 Paź 2006 17:20

W tej kwestii rozumiemy się doskonale.
Miedź samoprzylepna jest dostepna w sklepach elektronicznych, ale jest jej mało i jest droga. Mój pomysł to pasek blachy sprężystej dla 1/2 lub 1/3 obwodu talerza (kształt podobny do tego w smartrigger) stykający do czynela, który sam w sobie jest przewodnikiem. Pasek mógłby byc odbijany właśnie wężykiem. Na razie to tylko teoretyzowanie, jak zdobędę materiały to sprawdzę czy dobrze kombinuję

pozdrawiam

[/img]
Dzwonek
Daje radę
Daje radę

Postprzez Dzwonek » 06 Paź 2006 10:25

...(wczesniej był wężyk paliwowy - czarny, świetny na obręcze).

Skoro o wężyku tutaj mowa, to jakie fi wybrać, 10 czy 12?

pozdr
Dzwonek
Daje radę
Daje radę

Postprzez kubamajer » 06 Paź 2006 12:12

Na obręcze użyłem fi 8 paliwowego z gumy. Myślę, że 6 też mogłoby być. Igielitowy ma zwykle cieńszą ściankę, więc raczej 8, 10.
12mm jest zdecydowania za dużą średnicą.

pozdr
Kuba
kubamajer
Site Admin
Site Admin

Wróć do Projekty Zrób To Sam :)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników