Pianka EVA - walec vs stożek

Elektryczną perkusję w dużej części można sobie zrobić samemu

Postprzez Dzwonek » 14 Wrz 2006 13:57

Tak jak w temacie, który kształt i dlaczego sprawdzi się lepiej przy budowie padów.

W padach rolanda z serii 85, 120 i 125 jest stożek, natomiast w Roland PDX i w padach Hartdynamics jest walec ( w tym ostatnim nie jest jednolity, tylko sklejany z jednocentymetrowych kół). W bębnie, który robiłem użyłem gąbki i skuteczność jest mniejsza od oryginału, choć przy pewnych ustawieniach modułu wszystko jest ok.

pozdrawiam
Dzwonek
Daje radę
Daje radę

Miejscowość: Bieszczady

Reklama

Reklama

Postprzez kubamajer » 17 Wrz 2006 02:11

Z Rolandem - jak wynika z "mojego rozeznania" - jest tak, że pady PDX z membraną siateczkową, z założenia są alternatywą dla posiadaczy modułów TD-3 i TD-6 używających dotychczas gumowych padów (np. PD-8 lub wcześniejszych).

PDX posiadajacy dwa czujniki - membrany i obręczy daje się również w pełni wykorzystać jako tom-tom z modułem TD-6 posiadającym dwu-triggerowe wejścia również dla tomów(TD-3 dla tomów ma wejścia mono).

PDX-8 posiada jakby uproszczony system triggerujący o delikatnie zauważalnej różnicy w dokładności przetwarzania uderzeń w por. do padów z centralnie umieszczonym stożkiem. Różnica ta jednakże daje się zauważyć wyłacznie w sferze niuansów techniki werblowej i nie określiłbym jej jako zasadniczej :). Moim zdaniem jest to dobra konstrukcja.
Tutaj mała uwaga dotycząca umieszczenia triggera przy obręczy membrany - ten sposób sprawdza się dla rozmiarów membrany maksimum 12". Od 13" w górę zaczynają się problemy z poprawnym triggerowaniem, ale o tym będzie dokładniej w innym wątku :).

Reszta wymienionych padów Rolanda z centralnie umieszczonym triggerem oferuje "positional sensing", dostępne w modułach z wyższej półki cenowej, oraz charakteryzuje się jednakową głośnością dźwieku obręczy na całym jej obwodzie (PDX nie). Oczywiście te pady współpracują również z najprostszymi modułami.

Jeśli chodzi o kształty pianek a triggerowanie, to sporo testowałem jedne i drugie (walce i stożki) i z całą stanowczością potwierdzam powtarzane przez bardziej doświadczonych kolegów zdanie w uproszczeniu mówiące, że "kształt stożka najlepiej spełnia to zadanie".
Ja mogę do tego dodać, że stożek jest m.in. bardziej przyjazny przy dostrajaniu systemu triggerującego, wykazując np. większą niż walec tolerancję na ustawienie wysokości.

Dalej - mniejsza powierzchnia styku z membraną powoduje radykalne zmniejszenie obszaru tzw. Hot-Spot, która z kolei po odpowiednim wyregulowaniu modułu jest ledwie lub wcale nie zauważalna.
Regularny walec o okreslonej średnicy przy trafieniu pałką daje wyraźnie większy procentowo skok głośności sygnału niż stożek o tej samej średnicy podstawy.

Następną sprawą jest trwałość - sam nie użytkuję E-drums na tyle długo, żeby móc się wypowiedzieć za siebie, natomiast po lekturze wieelu postów na forach e-perkusyjnych można wnioskować, że wyraźnie częściej zmuszeni są do wymiany pianek użytkownicy padów typu Hart-Dynamics(pianka w kształcie walca) niż typu Roland V-Drums(stożek).

Dzwonek - jeśli chodzi o typową gąbkę, to zdecydowanie nie jest to dobry materiał do padu siateczkowego z niewytłumioną membraną. Sprawdza się wyłącznie w "sandwiczach" (ten typ systemu triggerującego też pewnie tu będziemy opisywać przy jakiejś okazji, tymczasem polecam linki).

Jeśli chodzi o materiały, to i Hart i Roland ewoluowały - dzisiaj używają nieco innych materiałów niż kiedyś. Nie wiem też, czy to czego używa Roland nadal jest pianką EVA (nie jestem fachowcem od gumy :D).
W każdym razie "obecny" stożek Rolanda(oraz walec w PDX'ie) jest chyba bardziej gumowy niż piankowy :). Jakkolwiek ja, po przetestowaniu naprawdę różnych materiałów, kiedy wziąłem do ręki oryginał - pomyślałem sobie "kurczę, niezłe" :).

Póki co mogę podać parę wskazówek co do źródeł pozyskania materiałów, które na początek nieźle się sprawdzą:
po pierwsze ..karimata - musi jednak być "gęsta", bo te "ślinopodobne" z supermarketów są niedobre(chociaż zadziała i z tego zrobiony trigger).

Bardzo podobnym materiałem jest otulina do rur CO - trzeba zakupić największą średnicę(coś ok 12cm), rozciąć wzdłuż i skleić ze sobą na płasko kilka warstw (karimatę z resztą też) w celu uzyskania odpowiedniej grubości.

Świetny materiał wytropiłem w ..gąbkach ściernych, ale tych grubych (>2cm). Cienkie są chyba tylko robione na zwykłej gąbce.
Najlepsze są takie, w których po mocnym ściśnięciu palcami nie zostaje wgłębienie(lub bardzo niewielkie). Oczywiście wyzwaniem jest zdjęcie papieru ściernego z pianki.. Te najlepsze klocki które znalazłem dość łatwo jednocześnie obierały się ze skórki :)(Wawa, Leroy-Merlin na Modlińskiej), z innych po prostu ścinałem papier nożykiem do tapet.

Materiał podobny do karimaty i otulin stosuje się również jako podkładki amortyzujace pod akwaria (sklepy ZOO), jednak tam mata ma przeważnie niewielką grubość i trzeba skleić dość dużo warstw.

Wyciąć walec z pianki najprościej można za pomocą matrycy z rurki metalowej o odpow. średnicy, z zaostrzonym brzegiem na jednym z końców.

Stożek, hm.. :D ja stosuję dwa sposoby: wycinam za pomocą prostego "wycinaka" rozgrzanym prądem drucikiem-struną (pomysł zaczerpnięty od jednego z maniaków bebnów DIY, opiszę to innym razem z podaniem źródła). Drugi sposób, to ..zakup oryginalnych stożków Rolanda. Cena w Niemczech ok. 8€ za sztukę - tanio nie jest, ale da się udźwignąć :).

Uff, to na razie tyle, pozdrawiam
Kuba
kubamajer
Site Admin
Site Admin

Miejscowość: nadal Warszawa

Postprzez Dzwonek » 22 Wrz 2006 09:19

Hejka

PDX-8 posiada jakby uproszczony system triggerujący o delikatnie zauważalnej różnicy w dokładności przetwarzania uderzeń w por. do padów z centralnie umieszczonym stożkiem. Różnica ta jednakże daje się zauważyć wyłacznie w sferze niuansów techniki werblowej i nie określiłbym jej jako zasadniczej . Moim zdaniem jest to dobra konstrukcja.
Tutaj mała uwaga dotycząca umieszczenia triggera przy obręczy membrany - ten sposób sprawdza się dla rozmiarów membrany maksimum 12". Od 13" w górę zaczynają się problemy z poprawnym triggerowaniem, ale o tym będzie dokładniej w innym wątku .

W takim razie do budowy tomów mono (8, 10 i 12) spokojnie można użyć walca przy obręczy, a stożki zarezerwować do werbla.
Nie jestem zwolennikiem tomów stereo. Próbka ramki wystarczy na samym werblu, przecież w tomach się tego praktycznie nie używa, a jeśli chodzi o inne brzmienia pod ramą to zdecydowanie wolę to wrzucić pod inny pad.

Po tej lekturze straciłem szacunek do HartDynamics:(

Co do wykonania walca, to myślałem już właśnie o otulinie do rur, ale podobno po jakimś czasie się utlenia i kruszy (tylko nie wiem po jakim). Czy ta otulina to właśnie pianka EVA?

pozdrawiam
Dzwonek
Daje radę
Daje radę

Postprzez kubamajer » 22 Wrz 2006 09:57

W takim razie do budowy tomów mono (8, 10 i 12) spokojnie można użyć walca przy obręczy, a stożki zarezerwować do werbla.

Można i ja tak miałem i było ok, ale zmieniłem na stożki pośrodku i jest bardzo ok :).
Nie jestem zwolennikiem tomów stereo. Próbka ramki wystarczy na samym werblu, przecież w tomach się tego praktycznie nie używa, a jeśli chodzi o inne brzmienia pod ramą to zdecydowanie wolę to wrzucić pod inny pad.
Chyba, że pewnego dnia kupisz TD-12 lub wyżej..
Po tej lekturze straciłem szacunek do HartDynamics:(

No niee, bez przesady - nie miałem zamiaru nikogo do uprzedzać do Hart Dynamics :). Po prostu opisałem swoje doświadczenia z takim typem triggera i podałem trochę informacji "zasłyszanych" w internecie.
Nie jesteś zdowolony ze swojego werbla :?:.
Co do wykonania walca, to myślałem już właśnie o otulinie do rur, ale podobno po jakimś czasie się utlenia i kruszy (tylko nie wiem po jakim). Czy ta otulina to właśnie pianka EVA?

Wszystkie te materiały się utleniają - nic nie jest wieczne. W naszym przypadku znacznie wcześniej nastąpi mechaniczne zmęczenie pianki - kiepskiej już po tygodniu/miesiącu używania. Nie pamiętam w tej chwili jaki okres czasu podawali użytkownicy Rolanda, ale było to coś ok. 1-2lat.
Czy otulina jest pianką EVA, tego nie wiem, ale to okreslenie zdaje się dotyczy jakiejś gamy materiałów, a nie jednego konkretnego. Chodzi generalnie o materiał o zamkniętych "pęcherzykach" :), chociaż okazuje się, że materiał chłonący wodę też może się sprawdzać(jedne ze wspomnianych przeze mnie gąbek ściernych) - mam teraz taki w dwóch tomach :).

pozdr
Kuba
kubamajer
Site Admin
Site Admin

Postprzez Dzwonek » 23 Wrz 2006 14:31

Można i ja tak miałem i było ok, ale zmieniłem na stożki pośrodku i jest bardzo ok.

Czyli jednak warto:)

Chyba, że pewnego dnia kupisz TD-12 lub wyżej..

W serwisie Rolanda kiedyś usłyszałem tekst o najnowszych (wtedy) padach PD 105 i 125, które nie będą dobrze działać (nie oddadzą tego co z modułem td 12 i 20) z przetwornikiem TMC-6. Serwisant tłumaczył o jakiejś imitacji 3-go triggera. Czy o to chodzi?
Póki co nie planuję przesiadki na inny moduł, dlatego zdecydowałem się na tomy i blachy mono.

Nie jesteś zdowolony ze swojego werbla ?

Nie do końca rozumiem pojęcie Hot-Spot, ale chyba o to chodzi....
Z werbla jestem zadowolony jak nie trafiam w środek, gdzie jest owy walec:)

Do pianek wrócę trochę później...

pozdrawiam
Dzwonek
Daje radę
Daje radę

Postprzez kubamajer » 03 Paź 2006 20:35

Dzwonek napisał(a):W serwisie Rolanda kiedyś usłyszałem tekst o najnowszych (wtedy) padach PD 105 i 125, które nie będą dobrze działać (nie oddadzą tego co z modułem td 12 i 20) z przetwornikiem TMC-6. Serwisant tłumaczył o jakiejś imitacji 3-go triggera. Czy o to chodzi?
Póki co nie planuję przesiadki na inny moduł, dlatego zdecydowałem się na tomy i blachy mono.

Serwisant wiedział tylko, że dzwonią.. :)
dwa czujniki w tych padach, ale moduł jest na tyle zaawansowany, że rozróżnia czy pałka uderzyła w pobliżu środka, czy blisko obręczy - to jest "positional sensing". Pad skonstruowany wg. zasad podanych w moim wątku "Jak zrobić werbel.." będzie działał podobnie z modułami TD-12 i 20.

Pady PD-105 i PD-125 działają normalnie ze wszystkimi aktualnymi modułami Rolanda. W TD-3 również te pady są na liście wyboru typu padów. Jedyna różnica będzie taka, że te pady podłączone do modułu TD-12 lub TD-20 dodatkowo pozwolą skorzystać z "positional sensing" oferowanego przez te moduły.

Pady 105 i 125 mają czujniki zamocowane w specjalnym koszu, a nie jak ich poprzednicy - na poziomej szynie (tak jak w moim DIY). Chcąc zbliżyć się bardziej do oryginału należałoby właśnie zastosować oryginalny kosz Rolanda(co z powodzeniem robią ludzie z V-drums.com Forum), lub wykonać takiego "pająka" samemu(zamiast stosować pojedynczą belkę/szynę), tak aby był zamocowany do śrub na całym obwodzie korpusu. Wtedy sygnał docierający do czujnika obręczy będzie jednakowy niezależnie od miejsca w którym uderzymy w obręcz, oraz ew. positional sensing będzie działać perfekcyjnie.
Niektórzy stosują też jako czujnik obręczy po prostu 4 czujniki mocowane bezpośrednio do korpusu bębna, rozłożone symetrycznie na obwodzie.

Pozdrawiam
Kuba
kubamajer
Site Admin
Site Admin

Postprzez Dzwonek » 04 Paź 2006 18:11

Chcąc zbliżyć się bardziej do oryginału należałoby właśnie zastosować oryginalny kosz Rolanda(co z powodzeniem robią ludzie z V-drums.com Forum)

Tak, tylko gdyby Ci ludzie mieszkali w Polsce i i chcieli zrobic zakupy u naszych dystrybutorów takich firm jak Gibraltar czy Mapex szybko by się im pewnie odechciało majsterkowania. Zresztą problem dotyczy nie tylko akcesoriów perkusyjnych.

Na dzień dzisiejszy najbardziej wyposażony sklep z akcesoriami perkusyjnymi jaki znam, to http://sklep.elestra.pl/. Przynajmniej dane ilościowe się w jakimś przybliżonym stopniu zgadzają.
Dostawę tam mają raz na pół roku, więc jak ktoś potrzebuje lugów do rury pcv to radzę się spieszyc. U innych dydtrybutorów można tylko pomarzyć.
Dobry kontakt jest jeszcze z szefem http://www.perkusje.com/

pozdrawiam i dzięki za wszystkie odpowiedzi
Dzwonek
Daje radę
Daje radę

Postprzez Dzwonek » 10 Paź 2006 15:22

Kuba, na chwilę jeszczed wrócę do kształtu...
Pominęliśmy w rozmowie stopę, w której nie widzę już żadnego powodu stosowania stożka, a tym samym profili alu itp. Jak w tym temacie sądzisz?
Dzwonek
Daje radę
Daje radę

Postprzez kubamajer » 10 Paź 2006 16:20

Co do stopy - ja mam belkę, bo tak zrobiłem na początku. W tym momencie mam stożek na środku, a bijaki od stopy uderzają obok po obu stronach i jest super. wcześniej miałem walec i było gorzej, ale myślę że to raczej wina kiepskiego materiału, z którego był wykonany. Stożek jest z pianki ściernej :wink: i działa b. dobrze.

Jman opracował też trigger umieszczany przy obręczy(jak w PDX), ale również ze stożkiem. Myslę, że przy stopie można też spróbować walca. Wszystko zależy od ustawienia odpowiedniego docisku pianki do membrany(i tu znowu łatwiej pójdzie ze stożkiem) i - co ważne - od jej(membrany) dobrego wytłumienia jakimś kocem czy miękką gąbką.

pozdr
Ostatnio edytowany przez kubamajer, 10 Paź 2006 23:34, edytowano w sumie 1 raz
Kuba
kubamajer
Site Admin
Site Admin

Postprzez Dzwonek » 10 Paź 2006 16:40

Jman opracował też trigger umieszczany przy obręczy(jak w PDX)
Nie moge znaleźć na jego stronie, gdzieś na forum to wstawił?

Wszystko zależy od ustawienia odpowiedniego docisku pianki do membrany(i tu znowu łatwiej pójdzie ze stożkiem) i - co ważne - od jej(membrany) dobrego wytłumienia jakimś kocem czy miękką gąbką.

Mówisz o centralkach 20-22 cale? Ja miałem na myśli 12, więc tłumienie raczej niepotrzebne.

Wszystkie pady (tomy i stopę) robię z rur pcv, a ponieważ używam modułu td-3 wiec zdecydowałem sie na triggery mono. Na wyżej sie na razie nie zanosi, ale zawsze można będzie łatwo przerobic jak zajdzie taka potrzeba

pozdro
Dzwonek
Daje radę
Daje radę

Postprzez kubamajer » 10 Paź 2006 23:45

Dzwonek napisał(a):Nie moge znaleźć na jego stronie, gdzieś na forum to wstawił?
Na forum V-drums.com. Popróbuj może pod hasłem "kick trigger".

Dzwonek napisał(a):Mówisz o centralkach 20-22 cale? Ja miałem na myśli 12, więc tłumienie raczej niepotrzebne.
Tak, przy 12 niepotrzebne. Jeśli używasz podwójnej stopy, to po prostu tak umieść trigger, żeby był jednakowo oddalony od obydwu punktów, w które uderzają bijaki.

Dzwonek napisał(a):Wszystkie pady (tomy i stopę) robię z rur pcv, a ponieważ używam modułu td-3 wiec zdecydowałem sie na triggery mono. Na wyżej sie na razie nie zanosi, ale zawsze można będzie łatwo przerobic jak zajdzie taka potrzeba

Ciekawe, chętnie zobaczę co z tego wyjdzie. Używasz kanalizacyjnych, czy czegoś specjalnego? Widziałem gdzieś z rur z plexi - nieźle wyglądało.

pozdr
Kuba
kubamajer
Site Admin
Site Admin

Postprzez Dzwonek » 11 Paź 2006 08:14

Jeśli używasz podwójnej stopy, to po prostu tak umieść trigger, żeby był jednakowo oddalony od obydwu punktów, w które uderzają bijaki.

Jakoś nie dałem rady nigdy zebrać sił na ćwiczenia z przekładnią i zostałem przy jednej:)

Ciekawe, chętnie zobaczę co z tego wyjdzie. Używasz kanalizacyjnych, czy czegoś specjalnego? Widziałem gdzieś z rur z plexi - nieźle wyglądało.

Kanalizacja, oczywiście mam w planie pomalować na jakis ładny kolor, ale to dalsze plany.
W naszym pięknym kraju można kupić plexi na wymiar bębna (ok 10cm) tylko o średnicy 8", bo takiej używają w firmach reklamowych. Koszt ok 30PLN i dostępne w kilku miejscach (jakieś początkowe strony z googla)bez problemu. Jeśli chodzi o 10" i 12" to trzeba zakupić całą dwumetrową rurę za ok 1000 zł/m2. Podobno wydział chemii politrechniki (chyba wrocławskiej) odsprzedaje takie po zużyciu do jakiś ćwiczeń ze studentami, ale nie mogłem sie z nikim kompetentnym skontaktować, aż w końcu wybrałem kanalizację:)

pozdr
Dzwonek
Daje radę
Daje radę

Postprzez Dzwonek » 11 Paź 2006 09:59

1000 zł/m2

Miało być 'ok 1000 zł/mb'
Dzwonek
Daje radę
Daje radę

Postprzez skwar » 06 Mar 2007 21:10

Mam prośbę do Kuby. Jak wyciąć stożek z gąbki ściernej? Obiecałeś podać przepis na forum.
skwar
Nowicjusz
Nowicjusz

Postprzez kubamajer » 06 Mar 2007 22:57

Hm, nno nie mam chwilowo czasu się rozpisywać o moim "urządzeniu".

Ale, kliknąłem na V-drums.com forum i co tam mamy:
na przykład to..
Ja robiłem w ten sposób
Dalej - Bogie's REAL ELECTRIC CONE CUTTER

Na razie tyle, może coś wybierzesz ;).

pozdr
Kuba
kubamajer
Site Admin
Site Admin

Następna