Tama TS 305

Elektryczną perkusję w dużej części można sobie zrobić samemu

Tama TS 305

Postprzez Vester » 24 Mar 2007 14:42

Witam wszystkich. To mój pierwszy post;]
Niezbyt jestem w temacie, pałki od bębnów miałem ostatnio z 8 lat temu, ale ostatnio znów zapragnąłem grać a to za sprawą niedoszłego prezentu urodzinowego od moich znajomych jakim miała być perkusja, niestety a może i stety nie udało im się znaleźć taniego zestawu i pomysł padł..
Zainspirowany tym faktem postanowiłem pokombinować i zakupiłem analogowy moduł perkusyjny TAMA TECHSTAR TS 305.
Jeśli ktoś mógłby mi pomóc, w jaki sposób mogę wykonać padu do tegoż to modułu, bo z tego co rozglądałem się po forum to wszystkie triggery bazują na (wydaje mi się) banalnym rozwiązaniu jakim jest piezo.
Czy pad wykonany w tej technologii również spełni zadanie w przypadku tego modułu,
znalazłem dość ciekwą stronkę ( http://www.cykong.com/Synths/Tama%20TS- ... aTS305.htm ), gdzie autor udoskonala to urządzenie, jak wynika z załączonych fotografii wejścia to właśnie Triggeri in, jest także external in, co wydaje mi się drugim wejściem dla alternatywnego pada (jeden instrument wyzwalany z dwóch padów) ale to tylko przypuszczenie.
Problem polega na tym że Tamy nie mam jeszcze fizycznie w domu, bedzie w przyszłym tygodniu, więc wtedy w praktyce będę mógł kombinować, jednak już za wczasu chciałem zasięgnąć rady u speców w temacie, tym bardziej że jutro moge kupić jakieś częsći na giełdzie.
Jak wszystko pójdzie ok i skonstruuje coś na czym będzie się dało grać chętnie podziele sie z doświadczeniami z innymi forumowiczami.
Pozdrawiam!
Vester
Nowicjusz
Nowicjusz

Miejscowość: Wrocław

Tama TS 305

Reklama

Reklama

Postprzez kubamajer » 26 Mar 2007 02:22

Witaj Vester :wink:

No dobra, a jakie inne, "niebanalne" rozwiązania znasz?
Ja bym powiedział tak - skoro najlepsze pady na świecie są zrobione na piezo, to musiałbyś się naprawdę wysilić, żeby opracować coś, co przewyższy to ogólnie pojętą jakością, a jednocześnie będzie tak samo tanie i nieskomplikowane.
Z całym szacunkiem - siatkowe pady piezo są stosowane do wyzwalania dużo bardziej szczegółowych bibliotek sampli, czy generatorów niż TS 305.

To tyle w kwestii piezo :wink:.

Oczywiście, jeśli masz pojęcie teoretyczne o tych sprawach i jesteś na tropie innego, rokującego rozwiązania, to szczerze życzę Ci sukcesów i czekam na efekty. Dobrego nigdy nie za wiele :mrgreen:.
Jeśli jednak, zdecydujesz się na "banalne" rozwiązania, to masz tu podane właściwie wszystko na tacy - pozostaje uważnie czytać i podążać za linkami, ale przestrzegam - to wciąga :wink:.

Miłego pobytu i pisania na Forum,
Pozdrawiam
kubamajer
Site Admin
Site Admin

Miejscowość: nadal Warszawa

Postprzez Vester » 26 Mar 2007 09:41

Dziekuje za informacje.
uzywajac slowa banalne mialem na mysli "jak do jasnej to dziala? piezo-gabka-siatka i juz :roll: " a zadajac pytanie odnosnie tamy mialem na wzgledzie czy nie bedzie ona przestazala wzgledem najnowszych modoluw wyzwalanych z piezo.
Pozdrawiam;D
Vester
Nowicjusz
Nowicjusz

Postprzez kubamajer » 26 Mar 2007 16:37

Vester napisał(a):"jak do jasnej to dziala? piezo-gabka-siatka i juz :roll:"
No, prawie, ale o niuansach sobie poczytasz :).

Co do Tamy, hm.. nie wiem jakie posiada możliwości konfiguracji parametrów triggera - dostrojenia modułu do danego padu. Tzw. współczesne moduły w systemie Rolanda(Yamaha pewnie nie pozostaje w tyle) posiadają możliwości bardzo szczegółowego dostrajania modułu do padu. Bardzo wiele parametrów jest ustawialnych - nie tylko "czułosć". Podejrzewam, że łatwiej będzie okiełznać ten moduł z jakimiś "twardymi" padami typu przeróbki Remo, lub jakieś firmowe "gumowe" pady. Z nietłumionymi siateczkami może(choć nie musi) zaistnieć konieczność regulacji takich parametrów jak: retrigger, scan time, mask time. Nie wiem,czy Twój moduł to posiada.

Jeśli miałbyś możliwość podłączenie na próbę ze dwóch rodzajów padów(przejśc się z nim do sklepu czy do kogoś, kto jakieś pady posiada) i sprawdzenie jak się moduł zachowuje, to tak byłoby najprościej. A koledzy z sieci jakich używają padów do tego?

pozdr
kubamajer
Site Admin
Site Admin

Miejscowość: nadal Warszawa

Postprzez Vester » 04 Wrz 2007 12:07

Witam
Po długiej przerwie. Otóż z bolącą jeszcze ręką od oparzeń przy lutowaniu ;) chciałem się podzielić z moimi doświadczeniami przy budowaniu padów.
Niestety nie mam jeszcze fotek ale ostaram sie wrzucić lada dzień.
Moja konstrukcja była inspirowana kultowymi samplerami AKAI MPC i coś takiego próbowałem stworzyć niestety jak narazie z mizernym skutkiem :/
Prostota konstrukcji niestety nie sprawdza sie w praktyce i już piszę dlaczego. Użyłem deseczki, sześciu piezo, kabelków wtyczek i samoprzylepnych "podkładek" jakie znalazłem w pudełku z mebla ikea:)
Po poskładaniu tego w całość okazało się że 'pady' są za mało czułe, nawet przy maksymalnym ustawieniu sensitive na module, trzeba puknąć naprawdę mocno by triger zadzałał a często zdarza się iż zbierają to puknięcie wszystkie pozostałe :) Piszę o tym dla podzielenia się moimi doświadczeniami i byc może by przestrzec kogoś przed podobną konstrukcją...
Nie znichęcając się będę eksperymentował dalej, by odseparować drgania pomiędzy piezami, i stosując cieńsze "zakrywki" by triggerki były bardziej czułe.
Jeśli ktoś próbował z podobnymi konstrukcjami będę wdzięczny za podzielenie się radami :)
Pozdrawiam!
Vester
Nowicjusz
Nowicjusz

Wróć do Projekty Zrób To Sam :)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników