werbel, hi-hat, 7

Jak programować perkusję? Po prostu zapytaj..

werbel, hi-hat, 7

Postprzez ya » 03 Lip 2007 13:09

witam,
gram sobie na basie, klawiszach i gitarze, ale jestem tu nowy i mam sporo pytan dotyczacych perkusji, je...
zaczne od werbla: jak uzyskac realistycznie brzemiacy taka-tyky-taka-tyky-ta? (przepraszam, ale nie znam terminologii :wink:), chodzi mi o szybkie naprzemienne uderzenia w werbel, np. pod koniec chorusa albo taktu, zamiast tzw przejscia na polkotlach / kotlach, albo uzycia talerzy
hi-hat: jak podzielic rytmicznie hi-hat, zeby dobrze 'dopasowac go' do rytmu? probowalem wykorzystac osemki ('1' na zamknietym, 'i' lzej na zamknietym, ale brzmi to tak sobie...) bylbym wielce wdzieczny za typowe przyklady rytmicznego podzialu hi-hat
7: czy ktos zna jakies przyklady, loopy w metrum na 7? metrum znam bo troche muzykuje, ale jestem ciekawy jak wykorzystany sa tam werbel, hi-hat i stopa. chodzi mi o podzial.
wielkie dzieki i pozdrawiam
ya
Nowicjusz
Nowicjusz

werbel, hi-hat, 7

Reklama

Reklama

Postprzez kubamajer » 06 Lip 2007 00:35

Witaj Ya ;)

Co do realistycznie brzmiącego werbla, potrzebujesz minimum dwóch (lub najlepiej więcej) próbek tego samego instrumentu. Zasada generalnie jest taka sama, jak ta opisana w wątku: Podwójna Stopa.

Hihat - zwykle lepiej byłoby odwrotnie: "raz" na lżej zamkniętym oraz "i" na zamkniętym. "Raz" - głośniej, "i" ciszej.
Wyjściowo, hihat ósemkami jest ok. Grany ćwierćnutami "usiermiężnia" rytm, grany szesnaskami może go podkręcić.

Rytmy na 7 - przede wszystkim zależy jakie siedem ;), czy 7/8, czy 7/4.
Generalnie można wychodzić od tego, że jeden takt takiego rytmu będziemy rozumieć jako składający się z dwóch krótszych taktów połączonych ze sobą - w tym przypadku z taktu na 4 i taktu na 3(ósme czy też czwarte)..
Połączenie tych taktów, czyli granie ich naprzemiennie jeden po drugim da nam w rezultacie dłuższy takt - na 7.

Co do kompozycji rytmu, to również można na początku zastosować zasadę połączenia "zwykłego" rytmu na 4 ze "zwykłym" rytmem na 3, a potem to modyfikować..

pozdrawiam
kubamajer
Site Admin
Site Admin

Miejscowość: nadal Warszawa

Postprzez ya » 06 Lip 2007 12:17

witam
wielkie dzieki Kuba.
odnosnie werbla, to faktycznie wszystko jest juz wyjasnione w 'podwojnej stopie' (jak to mowia: kto uwaznie czyta, ten nie bladzi :) )

z hi-hatem sprobowalem mocniej na 'raz' i lzej na 'i', i rzeczywiscie efekt jest o wiele lepszy. z szesnastakami musze jeszcze uwazac, zeby nie bylo za gesto.
7/4 wychodzi mi lekko polamany/urwany, ale w dobrym tego slowa znaczeniu (mam nadzieje)

jeszcze raz dzieki i pozdrawiam serdecznie!
ya
Nowicjusz
Nowicjusz

Wróć do Programowanie Bębnów

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników