Co i jak, jak wystartować??

Jak programować perkusję? Po prostu zapytaj..

Postprzez Gostek » 03 Mar 2006 09:18

Witam,

Ostatnio coraz bardzie gromadzę wiedzę i sprzet do nagrywania amatorskiego w domu na kompie. Posiadam doś dobra kartę, Cubusia SX 2.0, mikrofony, piec, gitarkę, przymierzam się do zakupu mikserka małego, ale co mnie męczy to perkusja...

Nie jestem perkusistą ale mam pewną wizję garów w kawałkach które tworzę - dostęp do żywych bębniarzy u mnie w mieście jest kiepski :) Posiadam również 2 maszyny perkusyjne Boss DR-550 MKII i Alesis SR-16 ale przyznam że ich brzmienia mnie nie porywają. Zainteresowała mnie strona kubamajerczyk.com i to co jest tam prezentowane, zatem moje pytania:

-Od czego zacząć żeby tworzyć sobie "takie garki" w domowym zapleczu?
-jakie wskazówki na początek, czego unikać, na co zwracać uwagę
-jakch programów w jakiej kolejności używać?

P.S. Możey by tak jeszcze wstawić na stronkę alebo na forum małe FAQ co i jak , słowniczek pojęć i wogóle aby rozświetlić pewne zagadnienia?? :roll:
Gostek
Nowicjusz
Nowicjusz

Reklama

Reklama

Postprzez kubamajer » 11 Mar 2006 01:05

Witam na Forum :).

Hm.. Cubase to już połowa tego, co jest potrzebne do robienia bębnów w midi.
Jeśli nie chcesz korzystać z posiadanych automatów perkusyjnych, to trzeba zaopatrzyć się w sampler wirtualny. Jest trochę darmowych, ale mówiąc szczerze - nie powalają funkcjonalnością.
Jakkolwiek, każde narzędzie jest dobre, jesli posługujemy się nim perfekcyjnie.

Z komercyjnych zdecydowanie polecam Battery 2 - ogromne możliwości i 3.5GB dobrych sampli, a cena w Polsce wyśmienita.

Niezłe efekty mozna też osiągnąć za pomocą Groove Agenta - posiada zestaw własnych paternów, ale można również grać to co się mu napisze w midi.

Z nieco bardziej zaawansowanych(i z mozliwością baardzo dużej rozbudowy) i również posiadajacych dużą bibliotekę rytmów mogę polecić BFD.

W każdym razie, jeśli chcemy robić w midi bębny akustyczne potrzebny jest instrument, do którego można załadować multisample, bądź posiadający własną bibliotekę multisampli(tak jak Groove Agent czy BFD).

Jak już mamy coś pod ręką, to trzeba jak najlepiej zapoznac sie z instrukcją obsługi i ..jazda :).

Jest oczywiście więcej programów, podałem tu najbardziej typowe, sprawdzone przeze mnie przykłady, przy czym Battery 2 oferuje już na starcie również bardzo "mocną" bibliotekę brzmień elektronicznych.

Jest jeszcze nowość Toontracka EZ Drummer.
Znając produkty tej firmy, wydaje mi się że warto będzie się tym zainteresować w kwietniu(premiera). Również posiada paterny, mikser poszczególnych mikrofonów i wstepnie obrobione brzmienia, oraz presety brzmieniowe całości.

Na koniec zapraszam do przejrzenia linków w Tym poście.
gostek napisał(a):Możey by tak jeszcze wstawić na stronkę alebo na forum małe FAQ co i jak , słowniczek pojęć i wogóle aby rozświetlić pewne zagadnienia?? :roll:

Czemu nie - zadawajcie pytania i pomału coś takiego powstanie.

pozdrawiam i zapraszam do odwiedzania Forum,
Kuba
kubamajer
Site Admin
Site Admin

Miejscowość: nadal Warszawa

Postprzez Jurek » 19 Lip 2006 09:12

kubamajer napisał(a):Hm.. Cubase to już połowa tego, co jest potrzebne do robienia bębnów w midi.
Jeśli nie chcesz korzystać z posiadanych automatów perkusyjnych, to trzeba zaopatrzyć się w sampler
wirtualny. Jest trochę darmowych, ale mówiąc szczerze - nie powalają funkcjonalnością.

W każdym razie, jeśli chcemy robić w midi bębny akustyczne potrzebny jest instrument, do którego
można załadować multisample, bądź posiadający własną bibliotekę multisampli.

Witam!

Na początku przyznam że jestem bardzo pozytywnie zaskoczony tą stroną! Z początku przywiodły mnie tu problemy ze znalezieniem dobrego perkusisty do zespołu, a teraz problemy z dobrym nagraniem bębnów i zamiarem realizacji własnych projektów.

Sytuacja na dziś wygląda następująco: jestem przeciętnym początkującym producentem, który ma
do dyspozycji PC z kartą SB Live! i całkiem przyjemny darmowy sekwencer Reaper. Z rejestracją
i miksowaniem śladów audio właściwie nie mam żadnych problemów, umiem posługiwać się efektami
vst, umiem też zaprogramować prymitywną perkusję w midi. Skorzystałem przy tym z porad Kuby :)

Ale: perkusja odgrywana przez syntezator Windowsa - delikatnie mówiąc - śmierdzi z daleka ;)
No i co dalej? Zakup maszyny w stylu BFD dziś odpada z oczywistych względów. Czy w budżecie
powiedzmy - ok. 100 zł jestem w stanie nabyć jakieś narzędzie do w miarę realistycznego
zaprogramowania prostej partii bębnów? Czy np. same sample Vintage Drumset + sekwencer coś mi
dadzą? A może na tym etapie postawić na loopy? Ale mimo wszystko wolę samemu coś zaprogramować
niż szukać właściwego loopa ...

Albo inaczej zadam pytanie: Posiadając sekwencer i Vintage Drumset - ile jeszcze muszę wydać
(w opcji minimum) żeby w miarę wygodnie tworzyć proste i w miarę realistyczne partie
akustycznej perkusji?

Myślę że po pewnej redakcji moje pytanie nadawałoby się do FAQ ;-)
Jurek
Rozkręca się
Rozkręca się

Miejscowość: Poznań

Postprzez Jurek » 19 Lip 2006 14:56

No i odpowiem sobie sam. Po przejrzeniu netu sprawa ma się tak:

Komercyjne (ceny w PLN):

Battery 2 - 650,-
Halion - 1500,-
Kontakt - 1170,-
Reason 3 - 1500,-
BFD - 1250,-
EZdrummer - 620,-

Znalazłem kilka na poziomie cenowym shareware ale trza by każdy z osobna przetestować co zacz, a to wymaga czasu. Ponownie za to przejrzałem linki Kuby i ściągnąłem LoopAZoid-a. Z opisu wynika że tego właśnie szukam, ale wieczorem dopiero będę mógł sprawdzić. Dręczy mnie tylko jedna sprawa. Na stronie jest napisane, że "Each of the 48 different samples can be assigned individual volume and panning settings". Czy to oznacza, że gdy w ścieżce midi mam różne velocity np. werbla, to będą uruchamiane różne sample? Tzn. czy mogę to tak zdefiniować?
Jurek
Rozkręca się
Rozkręca się

Postprzez kubamajer » 19 Lip 2006 19:26

Jurek napisał(a):"Each of the 48 different samples can be assigned individual volume and panning settings". Czy to oznacza, że gdy w ścieżce midi mam różne velocity np. werbla, to będą uruchamiane różne sample? Tzn. czy mogę to tak zdefiniować?
Nie, niestety w tym samplerze można mieć jedną próbkę w każdej celi, czyli pod jednym klawiszem.
Nie pamiętam dokładnie, ale z tą głośnością chodziło zdaje się o stałą głośność przypisaną próbce.

pozdrawiam
kubamajer
Site Admin
Site Admin

Postprzez Jurek » 20 Lip 2006 08:09

Taaaak ... Dzięki. Rzeczywiście. Kontynuuję zatem głośne rozważania z samym sobą ;)

LoopAZoid rzeczywiście nie obsługuje sampli wielowarstwowych. Po drugie z moim sekwencerem w ogóle nie działa :(

Zatem szukam dalej, tymczasem może komuś przyda się ten link, a może ktoś coś podpowie z tej stronki, zanim ściągnę i przetestuję wszystko po kolei :roll:

http://www.hitsquad.com/smm/win95/DRUMS_PERCUSSION/

Pozdrowienia!
J.
Jurek
Rozkręca się
Rozkręca się

Postprzez kubamajer » 24 Sie 2006 14:38

Pozwolę sobie zwrócić uwagę na info, które zamieściłem Tutaj na temat sample-playera sfz.

Pozdrawiam
kubamajer
Site Admin
Site Admin

Postprzez Jurek » 11 Sty 2007 12:17

No i to jest to! :)

Niebawem skończę pierwszą piosenkę z tym samplerem i samplami G&S Custom Work Drum Kit. Przyznam że już trochę zwątpiłem w programowanie perkusji przy moich możliwościach finansowych, a tu proszę!

Fakt, że zaprogramowanie całej partii, zwłaszcza przy moim stopniu zaawansowania, trwa dłużej niż sesja z dobrym bębniarzem w studio, ale dostęp do dobrego bębniarza i dobrego studia zarazem stanowi pewien luksus.

Dzięki Kuba!
Jurek
Jurek
Rozkręca się
Rozkręca się

Wróć do Programowanie Bębnów

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników