A czym to zagrać "na żywo"?

Jak programować perkusję? Po prostu zapytaj..

Postprzez jaroslav » 10 Gru 2007 22:17

Witam!

Z góry przepraszam, jeśli to niewłaściwy dział, ale nie bardzo wiem gdzie to wrzucić.

Właściwie zwracam się z prośbą o poradę, bo utknąłem w martwym punkcie. Ale do rzeczy.. (jeśli to w ogóle możliwe :) ) Gram w amatorskim zespole na klawiszach (CASIO WK-3500 - wiem..wiem.. CASIO :/ :) Mamy jeszcze kilka fajnych instrumentów: skrzypce, flet, klarnet, akordeon, gitara elektryczna i akustyczna + wokal :)

Problem polega na tym, że brakuje nam porządnej sekcji rytmicznej (perkusja+bas). "Żywych" i równych (w miarę) ludków..i ze swoim sprzętem ciężko znaleźć.. Kolejne problemy to nagłośnienie, szczególnie perkusji.. Chcielibyśmy wyeksponować raczej instrumenty typu: skrzypce, flet, klarnet i akordeon.. A z naszego małego doświadczenia wynika, że na małych scenach opanowanie tylu instrumentów różnym panom "realizatorom" wychodzi różnie :) i dlatego zdecydowaliśmy się na zastąpienie perkusisty i basisty podkładem.

Do tej pory używaliśmy do tego celu wspomnianego CASIO WK-3500 i automatycznego akompaniamentu (można robić swoje style :) lub odtwarzacza SMF. Jednak apetyt rośnie w miarę jedzenia i jak wiadomo casio to casio i sample perkusyjne ma takie sobie. Poza tym podczas korzystania z automatycznego akompaniamentu "zabiera" mi lewą ręke, a SMF odbiera możliwość kontroli nad utworem (nie można powtórzyć jakiegoś fragmentu utworu lub na koniec koncertu zagrać jeszcze raz sam refren.. itp.itd.) i w związku z tym zacząłem szukać jakiegoś rozwiązania. Ograniczeniem jest oczywiście cena! Istnieje szansa wysupłania na ten cel pewnych środków (ok.1000-1500zl?? w końcu troche nas tam jest :P, ale jednak nie możemy sobie pozwolić na zbyt wiele)

Warunki:
1.rozdzielenie dzwięków klawiszowych od perkusji i basu :)
2.lepsze sample
3.Możliwość kontroli utworu..Najlepiej, żeby to działało na podobnej zasadzie jak automatyczny akompaniament: czyli, że jest pętla na INTRO 1, INTRO 2..następne VARIATION 1 (załóżmy na zwrotce)..VARIATION 2 (refren?)..do tego przejscia - pętle typu FILL-IN.. itp. i najlepiej, żeby przy tym bas "chodził" razem z perkusją (żeby nie trzeba było zmieniać akordów..tak jak to w typowych keyboardach..-wolna lewa ręka :) )

Nie chodzi mi o "COŚ" co zrobi za mnie bębny i bas i jeszcze powie jak ma grać cała reszta, ale o narzędzie, które pozwoli na zaprogramowanie pętli perkusyjno-basowych i da jakieś możliwości sterowania tym na żywo. Najprościej byłoby zwerbować bębniarza i basiste..ale to zostało odrzucone ze względu na braki kadrowe.

Żeby nie było, że nie szukałem w googlach i tylko czekam na gotową odpowiedź to chodzą mi po głowie takie rozwiązania:

1.MD lub MP3 - nagrać podkład i zapomniec o sterowaniu.. (ostateczność)

2.Laptop + karta muzyczna + Ableton Live!!! Z tego co zdąrzyłem sie zorientować to ten program spełniałby oczekiwania pod względem "sterowania". Można programować/nagrywać pętle i kolejność ich odtwarzania i przypisywać klawisze do poszczególnych z nich (np.w klawiszu)..więc to by było to.. Problem: KASA!!! Słyszałem o wersji Lite dodawanej do różnych urządzeń (może właśnie do tej karty??) Jednak nie jestem pewien, czy tą wersję można legalnie wykorzystywać podzas występów na żywo i czy ta wersja posiada te funkcje "sterowalności"..A nie moge znaleźć w sieci jakie są konkretne ogranczenia.. Tak czy inaczej koszty są duże, ale laptopa i karte można przecież wykorzystać w innych sprawach. Chodzi właściwie o Ableton Live..cena "dorosłego" za duża. A wersja Lite-nie wiem jakie konkretne ograniczenia. I pytanie podstawowe:czy takie "coś" będzie stabilnie pracowało..no ale na to mi chyba nikt nie odpowie :P

3.Urządzenie sprzętowe i tutaj nie bardzo wiem w jakiej kategorii szukać. Samplery: drogie. Maszyny perkusyjne: brak basu i nie wiem co ze sterowaniem.

Uff..troche długi ten mój pierwszy post :/ Przepraszam za swoje amatorskie podejście do tematu i średnio konkretne formułowanie zdań, ale pomyślałem, że może ktoś, mimo wszystko coś podpowie..w tej sprawie. Może ja w ogóle źle kombinuje? Może lepiej zrobić zwyczajnie podkład na MD/MP3 i dać sobie spokój ze "sterowaniem"? Jak to wygląda w profesjonalnym świecie? Bo przecież ludzie korzystają "na żywo" z pętli i różnych automatów?..
Interesuje mnie rozwiązanie w moim zasiegu finansowym czyli 1000-1500zl, bo jednak mam nadzieje, że można to jakoś rozwiązać :P Jednak jeśli to w tych pieniądzach jest nie wykonalne to chętnie się dowiem..ile mi jeszcze brakuje :)

Proszę o wyrozumiałość.. :P

Pozdrawiam
Jarek
jaroslav
Nowicjusz
Nowicjusz

Reklama

Reklama

Postprzez kubamajer » 19 Sty 2008 01:02

Hm.. skoro nikt się nie kwapi tyle czasu..

Jarek, rozumiem ze potrzebujesz wykwalifikowanej sekcji rytmicznej, która jeść nie woła ;).

Moje skromne doświadczenie w tych sprawach podpowiada mi, że to czego szukasz jest zaszyte po prostu w keyboardach tego typu(z "akompaniatorem"), z resztą jeden taki już posiadasz, tyle że nie satysfakcjonują Cię do końca jego możliwości, a lepsze coś mi się widzi, że droższe bedą niż to co chcesz wydać, ale może jestem w błędzie(Wow, jestem pod wrażeniem tak długiej własnej przebitki :D).

MD, to zawsze można użyć, ale z czym to się wiąże, to wiesz.

Co do Abletona, to o ile mnie pamięć nie myli handluje tym Audio Factory, a jeśli tak, to od ludzi z firmy powinieneś dowiedzieć się bez problemu jakie są możliwości wersji, która Cię interesuje. Jeśli masz daleko, to możesz tam przedzwonić - jak sobie przygotujesz pytania to po odpowiednim zagajeniu powinni dać się nakłonić do sprawdzenia tych możliwości, jeśli od razu nie będą umieli Ci pomóc. Ja przynajmniej mam takie doświadczenia z nimi - raczej nie spuszczają klientów z wodą w kiblu ;).

Jeśli chodzi o laptop, to o ile będzie to przyzwoity i niezaśmiecony komputer, to śmiało da radę. Ableton też w końcu do tego został stworzony - to nie Cubase ;).

pozdrawiam
kubamajer
Site Admin
Site Admin

Miejscowość: nadal Warszawa

Wróć do Programowanie Bębnów

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników